Leagues Autumn 2008
 


The first league season, Autumn 2008, consisted of a series of seeded groups. Each group played 5 games, except one which had the last game cancelled.The seven best performing players will enter the Premier league, by measure of league position, then points, the next seven League A, the next 14 leagues B1 and B2, and the remainder in leagues C1 and C2 and C3.

Group A: Rait, sean, Withnail160, TheGhostmaker, DeliciousWolf, Belsherj, obiwanobiwan and Jacob.

Group B: Madmarx, cgwhite32, Trueheart, MarekP, Ed Poon, General_Ireland, arthurmklo, dearmore28, Krokodil.

Group C: flashman, dangermouse, Chrispminis, Xapi, gobbledydook, thewonderllama, pokemon trainer

Group D: Braveheart, gryncat, Darwyn,  El_Perro_Artero, Centurian, zscheck, Sarge, Blackheath Wanderer.

Group E: TheMasterGamer, xgongiveit2ya55, destp, Ivo_Ivanov, Ironclad, stratagos, alamothe, Argento, Churchill.

Group F: Polar Bear, abgemacht, Feanor, sceptic_ka, mapleleaf, mentat, NevilleChamberlain, SignalSeven.


Group A:


Games:

Game 1Drawn between Withnail160 (17), sean (10) and belsherj (8). 

Game 2Drawn between sean (16), DeliciousWolf (10) and TheGhostmaker (8)

Game 3Drawn between Rait (13), sean (11), TheGhostmaker(6) and Withnail160(4)

Game 4Drawn between sean (12), TheGhostmaker (11), Jacob (7) and Rait (4)

Game 5  Cancelled

Table:

Player NameGames CompletedPointsSupply Centres
sean4
14
49
TheGhostmaker
4
10
25
Withnail1604
7
21
Rait4
6
17
DeliciousWolf4
4
10
belsherj4
48
Jacob1
3
7
obiwanobiwan3
00

Notes:

DeliciousWolf and belsherj dropped out in game four. Jacob replaced DeliciousWolf. Game five was cancelled after a vote due to lack of time.

Group B:

Games:

Game 1Drawn by MarekP (17) and cgwhite32 (17)

Game 2Drawn by Madmarx (15), Ed Poon (10) and Trueheart (9)

Game 3Drawn by TrueHeart (17) and Madmarx (17)

Game 4Won by cgwhite32 (20), Survived: General_Ireland (7), MarekP (7)

Game 5Won by Madmarx(18). Survived: Trueheart (12), arthurmklo (4)

Table:

Player NameGames CompletedPointsSupply Centres
Madmarx5
22
50
cgwhite325
18
37
Trueheart4
10
38
MarekP5
624
Ed Poon3
410
General_Ireland2
07
arthurmklo5
04
dearmore285
00
Krokodil100

Notes:

krokodil dropped out after Game 1, and was replaced for Game 2 by TrueHeart. Ed Poon dropped out after game 3, and was replaced for Game 4 by General_Ireland.

Group C:


Games:

Game 1Won by dangermouse (18). Survived: Xapi (15), flashman (1)

Game 2Won by flashman (18). Survived: Chrispminis (16)

Game 3Won by flashman (18). Survived: Chrispminis (15), pokemon trainer (1)

Game 4Drawn by dangermouse (10), Xapi (10), Chrispminis (6), Gobbledydook (6) and thewonderllama (2)

Game 5Drawn by dangermouse (15), thewonderllama (6) and Xapi (4). Survived: Chrispminis (8)

Table:

Player NameGames CompletedPointsSupply Centres
flashman4
24
37
dangermouse4
18.443
Xapi4
6.4
29
thewonderllama4
6.4
8
Chrispminis4
2.4
45
Gobbledydook4
2.4
6
pokemon trainer4
01

Notes:

Game 5 was drawn prematurely to allow the new season to start sooner.

Group D:


Games:

Game 1Drawn by Darwyn (17) and gryncat (17)

Game 2Drawn by Darwyn (17) and Braveheart (17)

Game 3Drawn by Centurian (12), gryncat (12) and Braveheart (10)

Game 4Drawn by Braveheart (16), gryncat (11) and Centurian (7)

Game 5Won by El_Perro_Artero (18), Survived: Braveheart (8) and zscheck (8)

Table:

Player NameGames CompletedPointsSupply Centres
Braveheart5
14
51
gryncat5
14
40
Darwyn5
1234
El_Perro_Artero5
12
18
Centurian5
8
19
zscheck4
08
Sarge5
00
Blackheath Wanderer100

Notes:

Blackheath Wanderer dropped out after game 1, and was replaced for Game 2 by zscheck.

Group E:

Games:

Game 1Drawn by alamothe (13), Ivo_Ivanov (10), destp (8) and TheMasterGamer (3)

Game 2Drawn by destp (13), Ironclad (11), and Ivo_Ivanov (10)

Game 3Drawn by stratagos (11), TheMasterGamer (10), destp (9) and xgong'55 (4)

Game 4Won by TheMasterGamer (18). Survived: stratagos (7), xgongiveit2ya55 (6) Ivo_Ivanov (2), alamothe (1)

Game 5Won by xgongiveit2ya55 (18). Survived: Ivo_Ivanov (6), Argento (5),   stratagos (4), alamothe (1)

Table:

Player NameGames CompletedPointsSupply Centres
TheMasterGamer5
18
31
xgongiveit2ya555
15
28
destp5
1030
Ivo_Ivanov5
728
Ironclad4
411
stratagos3
322
alamothe5
315
Argento
1
05
Churchill200

Notes:

Churchill left after Game 2, and was replaced by stratagos for Game 3. Ironclad pulled out after Game 4 and was replaced by Argento

Group F:

Games:

Game 1Drawn by sceptic_ka (14), Polar Bear (13), mapleleaf (4) and abgemacht (3)

Game 2Drawn by Feanor (12), Polar Bear (9), abgemacht (9) and NevilleCh'lain (4)

Game 3Drawn by Feanor (13), Polar Bear (11) and abgemacht (10)

Game 4Drawn by mapleleaf (17), sceptic_ka (15) and abgemacht (2)

Game 5Drawn by Feanor (12), mentat (11) and Polar Bear (11)

Table:

Player NameGames CompletedPointsSupply Centres
Polar Bear5
14
44
abgemacht5
14
24
Feanor5
11
37
sceptic_ka5
7
29
mapleleaf5
7
21
mentat
1
4
11
NevilleChamberlain3
34
Signalseven5
00

Notes:

NevilleChamberlain dropped out of games 3 and 4, and was replaced by mentat for the final game.